برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.
ولی الهویرن پیشکسوت هنر صنعت فرش قم:

بیمه همچنان یکی از مشکلات اساسی بافندگان فرش است

اگر جوانان فرصت مناسبی را برای بافت فرش در نظر بگیرند می توانند حقوق خوبی به دست بیاورند اما این کار سختی های زیادی دارد.

ه گزارش حمیّت نیوز(حمنا) به نقل از ستاد خبری هفدهمین نمایشگاه فرش دستباف استان قم، ولی الهویرن در گفتگو با خبرنگار ما با معرفی خود اظهار داشت: بنده اصالتا اهل تبریز شهرستان هشت رود روستای مریم و بافنده فرش هستم.
این پیشکسوت افزود: کار پدرم دامداری و کشاورزی بود و پس از فوت ایشان وقتی نتوانستیم کارشان را ادامه دهیم از تبریز به قم مهاجرت کردیم.
وی بیان کرد: در سال 69 هنگامی که به قم آمدیم مشغول به کار بافندگی فرش شدیم و مدتی شاگردی کردیم و سپس استاد شدیم و قالی زدیم و قالی های کوچک را تا سال 70 بافتیم.

وی عنوان کرد: ما تا پایان دهه 70 کار فرش را توسعه دادیم و از سال 80 به بالا قالی‌های بزرگی را تولید کردیم که از سه در چهار شروع شد و تا 100 متری موفق به بافت فرش شدیم.
وی تصریح کرد: از راه قالی بافی امرار معاش هم شیرین بود و هم کار دشواری به حساب می آمد به خصوص وقتی فرش 100 متری را می بافتیم دشواری کار را به خوبی احساس می کردیم.
این بافنده پیشکسوت خاطرنشان کرد: اگر جوانان فرصت مناسبی را برای بافت فرش در نظر بگیرند می توانند حقوق خوبی به دست بیاورند اما این کار سختی های زیادی دارد.
وی با اشاره به بخشی از مشکلات گفت: بیمه همچنان یکی از مشکلات اساسی بافندگان فرش است، من 31 سال سابقه قالی بافی دارم و فقط 15 سال موفق به استفاده از بیمه شدم در صورتی که باید بازنشسته باشم.
ولی الهویرن عنوان کرد: در این شرایط جسمی چطور می توانم 15 سال دیگر کار کنم من افرادی را می شناسم که 30 متر فرش بافته و بازنشته شده اند اما بنده 400 متر فرش بافته ام و هنوز باید کار کنم.

 
تاریخ: 1402/9/16
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی:

اخبار مرتبط

کلاسهای مهارت محور رباتیک و الکترونیک

به گزارش حمیت نیوز (حمنا)؛ کلاسهای ویژه کودکان 7 سال به بالا تحت عنوان مهندس کوچولو در آموزشگاه فنی و حرفه ای چرتکه برگزار می شود. در این کلاسهای مهارت محور رباتیک و الکترونیک ...

فرش های دستباف ایرانی شناسنامه دار می شوند

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه های استان قم به نقل از ستاد خبری هفدهمین نمایشگاه فرش دستباف استان قم،محمد مهدی برادران معاون صنایع عمومی وزارت صمت در افتتاح ...

فرش دستباف قم نیازمند حمایت است

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه های استان قم به نقل از ستاد خبری هفدهمین نمایشگاه فرش دستباف استان قم، احمد رجبیان در گفتگویی  با اشاره به اهمیت برپایی نمایشگاه ...

برپایی نمایشگاه، اهمیت زیادی در رونق صنعت فرش دستباف دارد

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه های استان قم به نقل از  گزارش ستاد خبری هفدهمین نمایشگاه فرش دستباف استان قم، غلامرضا اخوان در گفتگو با خبرنگار ما ضمن اشاره ...

طراحی سایت و پشتیبانی: رسانه پرداز