برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.
ولی الهویرن پیشکسوت هنر صنعت فرش قم:

بیمه همچنان یکی از مشکلات اساسی بافندگان فرش است

اگر جوانان فرصت مناسبی را برای بافت فرش در نظر بگیرند می توانند حقوق خوبی به دست بیاورند اما این کار سختی های زیادی دارد.

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه های استان قم به نقل از  ستاد خبری هفدهمین نمایشگاه فرش دستباف استان قم، ولی الهویرن در گفتگو با خبرنگار ما با معرفی خود اظهار داشت: بنده اصالتا اهل تبریز شهرستان هشت رود روستای مریم و بافنده فرش هستم.
این پیشکسوت افزود: کار پدرم دامداری و کشاورزی بود و پس از فوت ایشان وقتی نتوانستیم کارشان را ادامه دهیم از تبریز به قم مهاجرت کردیم.
وی بیان کرد: در سال 69 هنگامی که به قم آمدیم مشغول به کار بافندگی فرش شدیم و مدتی شاگردی کردیم و سپس استاد شدیم و قالی زدیم و قالی های کوچک را تا سال 70 بافتیم.

وی عنوان کرد: ما تا پایان دهه 70 کار فرش را توسعه دادیم و از سال 80 به بالا قالی‌های بزرگی را تولید کردیم که از سه در چهار شروع شد و تا 100 متری موفق به بافت فرش شدیم.
وی تصریح کرد: از راه قالی بافی امرار معاش هم شیرین بود و هم کار دشواری به حساب می آمد به خصوص وقتی فرش 100 متری را می بافتیم دشواری کار را به خوبی احساس می کردیم.
این بافنده پیشکسوت خاطرنشان کرد: اگر جوانان فرصت مناسبی را برای بافت فرش در نظر بگیرند می توانند حقوق خوبی به دست بیاورند اما این کار سختی های زیادی دارد.
وی با اشاره به بخشی از مشکلات گفت: بیمه همچنان یکی از مشکلات اساسی بافندگان فرش است، من 31 سال سابقه قالی بافی دارم و فقط 15 سال موفق به استفاده از بیمه شدم در صورتی که باید بازنشسته باشم.
ولی الهویرن عنوان کرد: در این شرایط جسمی چطور می توانم 15 سال دیگر کار کنم من افرادی را می شناسم که 30 متر فرش بافته و بازنشته شده اند اما بنده 400 متر فرش بافته ام و هنوز باید کار کنم.

 
تاریخ: 1402/9/16
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی:

اخبار مرتبط

دومین همایش ملی تجلیل از مشاهیر فرش دستباف ایران

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه های استان قم؛ معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صمت استان اظهار کرد: در دومین همایش تجلیل از مشاهیر و نام آوران فرش دستباف ...

دومین دوره جشنواره مشاهیر فرش دستباف ایران به میزبانی قم برگزار می‌شود/ لزوم حمایت بیشتر دولت از تولیدکنندگان

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه های استان قم؛ ابوالفضل صادقی رئیس اتحادیه فرش دستباف و دبیر اتاق اصناف استان قم در جلسه با دکتر علی‌آبادی وزیر صنعت، معدن و ...

نمایشگاه گل و گیاه،سوغات و پوشاک برگزار می شود

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه های استان قم؛ نمایشگاه گل و گیاه،سوغات و پوشاک  از بیستم فروردین لغایت بیست وپنجم فروردین در مصلی نماز جمعه پردیسان برگزار ...

حضور ۴۶۵ گروه جهادی و دانشجویی در پویش ملی لبخند ایران

به گزارش نمایشگاه های استان قم به نقل از وزارت علوم، پویش ملی لبخند ایران، قرار جمعی دانشجویان برای نشاندن لبخند بر چهره مردم ایران با حضور در محلات حاشیه نشین سراسر ...

طراحی سایت و پشتیبانی: رسانه پرداز