برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.
ولی الهویرن پیشکسوت هنر صنعت فرش قم:

بیمه همچنان یکی از مشکلات اساسی بافندگان فرش است

اگر جوانان فرصت مناسبی را برای بافت فرش در نظر بگیرند می توانند حقوق خوبی به دست بیاورند اما این کار سختی های زیادی دارد.

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه های استان قم به نقل از  ستاد خبری هفدهمین نمایشگاه فرش دستباف استان قم، ولی الهویرن در گفتگو با خبرنگار ما با معرفی خود اظهار داشت: بنده اصالتا اهل تبریز شهرستان هشت رود روستای مریم و بافنده فرش هستم.
این پیشکسوت افزود: کار پدرم دامداری و کشاورزی بود و پس از فوت ایشان وقتی نتوانستیم کارشان را ادامه دهیم از تبریز به قم مهاجرت کردیم.
وی بیان کرد: در سال 69 هنگامی که به قم آمدیم مشغول به کار بافندگی فرش شدیم و مدتی شاگردی کردیم و سپس استاد شدیم و قالی زدیم و قالی های کوچک را تا سال 70 بافتیم.

وی عنوان کرد: ما تا پایان دهه 70 کار فرش را توسعه دادیم و از سال 80 به بالا قالی‌های بزرگی را تولید کردیم که از سه در چهار شروع شد و تا 100 متری موفق به بافت فرش شدیم.
وی تصریح کرد: از راه قالی بافی امرار معاش هم شیرین بود و هم کار دشواری به حساب می آمد به خصوص وقتی فرش 100 متری را می بافتیم دشواری کار را به خوبی احساس می کردیم.
این بافنده پیشکسوت خاطرنشان کرد: اگر جوانان فرصت مناسبی را برای بافت فرش در نظر بگیرند می توانند حقوق خوبی به دست بیاورند اما این کار سختی های زیادی دارد.
وی با اشاره به بخشی از مشکلات گفت: بیمه همچنان یکی از مشکلات اساسی بافندگان فرش است، من 31 سال سابقه قالی بافی دارم و فقط 15 سال موفق به استفاده از بیمه شدم در صورتی که باید بازنشسته باشم.
ولی الهویرن عنوان کرد: در این شرایط جسمی چطور می توانم 15 سال دیگر کار کنم من افرادی را می شناسم که 30 متر فرش بافته و بازنشته شده اند اما بنده 400 متر فرش بافته ام و هنوز باید کار کنم.

 
تاریخ: 1402/9/16
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی:

اخبار مرتبط

نمایشگاه فروش بهاره در سالن نمایشگاهی مجتمع امام خمینی(ره) قم برگزار میشود

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه های استان قم به نقل از پایگاه خبری حمیت نیوز(حمنا)؛ نمایشگاه فروش بهاره از هفتم اسفند لغایت سیزدهم اسفند در سالن نمایشگاهی مجتمع ...

نمایشگاه کسب و کارهای کوچک ویژه گروه های خاص در قم برگزار می شود

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه های استان قم به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر و چهل و پنجمین سالگرد ...

نمایشگاه مبلمان بهمن ماه در نمایشگاه بین المللی قم برگزار می گردد

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه های استان قم؛ نمایشگاه تخصصی مبلمان از 23 تا 27 بهمن ماه سال جاری در محل نمایشگاه های بین المللی استان قم برگزار می‌شود. این نمایشگاه ...

افتتاح نمایشگاه کارتون «طوفان الاقصی» در قم

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه های استان قم به نقل از حمیت نیوز(حمنا)؛  نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «طوفان الاقصی» با آثاری از هنرمندان شناخته شده کشور؛ ...

طراحی سایت و پشتیبانی: رسانه پرداز