برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

روز ورود حضرت معصومه (س) روز "قم" نامگذاری شده است

قم- هجرت و ورود حضرت فاطمه معصومه(س) در ۲۳ ربیع الاول به قم سرآغاز هویت بخشی تشیع در ایران و جهان بود و این شهر به برکت این بانوی بزرگ اسلام، جایگاه ...

به گزارش نمایشگاه بین المللی قم به نقل ازحمیّت نیوز (حمنا) مهدی بخشی سورکی: پس از آنکه هشتمین امام شیعیان حضرت علی بن موسی الرضا (ع) به ناچار و اجبار مامون پیشنهاد ولایتعهدی او را پذیرفت؛ به سمت خراسان عزیمت کرد و همین امر موجب شد تا خواهر بزرگوار ایشان حضرت فاطمه معصومه (س) که پس از شهادت پدر در محضر برادر رشد یافته بود، نتواند این دوری را تحمل کند و این موضوع سبب شد تا بانوی کرامت از مدینه به سمت خراسان هجرت کند که در برخی از روایات بیان شده که این سفر به درخواست امام رضا (ع) نیز بوده است.

حضرت معصومه (س) پس از اطلاع از نظر برادر، برای سفر به خراسان در سال ۲۰۱ هجری، با کاروانی که برادران و اقوام و اطرافیان حضرت در آن حضور داشتند راهی ایران شدند.

در تاریخ آمده است که مامون عباسی وقتی از ماجرای سفر حضرت معصومه (س) به خراسان مطلع می‌شود، به نیروهای خود دستور می‌دهد تا مانع از ورود کاروان بانوی کرامت به سرزمین خراسان شوند.

کاروان خواهر خورشید که به حوالی ساوه می‌رسد، عوامل مامون عباسی سد راه می‌شوند و جنگ نابرابری علیه خاندان اهل بیت (ع) شکل می‌گیرد که در این درگیری مخالفان اهل بیت (ع) شماری از برادران و همراهان حضرت معصومه (س) را به شهادت می‌رسانند.

دو روایت از علت بیماری حضرت معصومه (س) در این سفر بیان شده است که اولین آن به دلیل شدت ناراحتی از بابت از دست دادن و شهادت عزیزان خود و دلیل دیگر نیز مسموم شدن از سوی دشمنان بیان شده است و شرایط جسمی ایشان به گونه‌ای بوده که ادامه مسیر به سمت خراسان برایشان مقدور نبوده است به همین دلیل است که رحلت آن بانوی بزرگ اسلام را شهادت گونه بیان کرده‌اند.

در کتاب تاریخ قم آمده است؛ وقتی این خبر به آل سعد رسید تصمیم می‌گیرند به دیدار حضرت بروند و از او درخواست کنند تا به قم بیایند.

موسی بن خزرج از بزرگان قم راهی ساوه می‌شود و ناقه حضرت را گرفته و به سمت قم حرکت می‌کنند و در سرای خود، ایشان را اسکان می‌دهند؛ جایی که امروز به بیت النور معروف است و نقل شده که حضرت معصومه (س) طی ۱۷ روزی که در قم حضور داشتند در این مکان به عبادت مشغول بودند.

پس از رحلت این بانوی بزرگ اسلام و تدفین ایشان در شهر مقدس قم، وجود آن حضرت موجب شد تا قم همواره نقش تأثیرگذاری در تاریخ و در راستای ترویج و تبلیغ دین اسلام پیشتاز باشد.

تاریخ: 1402/7/17
موضوع: اخبار قم
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی:

اخبار مرتبط

تاکید نماینده مردم قم در مجلس شورای  اسلامی بر تسهیل  روند صادرات فرش و رفع موانع آن

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه قم به نقل ازستاد خبری هفدهمین نمایشگاه فرش دستباف استان قم، احمد امیر آبادی فراهانی در حاشیه بازدید ازنمایشگاه فرش قم اظهارداشت: ...

امضای تفاهم‌نامه همکاری برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در حوزه صنایع فلزی و معدنی

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه قمبه نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ج.ا.ایران، آیین امضای سندهای همکاری توسعه اقتصاد دانش بنیان در ...

سفیر عربستان از بیستمین نمایشگاه بین‌المللی ایران متافو بازدید کرد

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاهای استان قم؛ عبدالله بن سعود العنزی، سفیر عربستان سعودی، با حضور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و سالن‌های ...

انجمن برگزارکنندگان نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران، بازار آفریقا و حوزه خلیج فارس را هدف گرفت

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه های استان قم؛رئیس، دبیرکل و رئیس کمیته رویدادهای خارجی انجمن برگزارکنندگان نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران، صبح امروز به ترتیب ...

طراحی سایت و پشتیبانی: رسانه پرداز