برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

مدیرعامل آبفای استان در دیدار استاندار قم: 7000 میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت‌های فاضلاب در قم نیاز داریم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان در دیدار با استاندار قم به تشریح برخی از چالش‌های پیش روی صنعت آب و فاضلاب پرداخت و گفت: نیازمند 7 هزار میلیارد ...
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان در دیدار با استاندار قم به تشریح برخی از چالش‌های پیش روی صنعت آب و فاضلاب پرداخت و گفت: نیازمند 7 هزار میلیارد ریال اعتبار برای توسعه شبکه و تاسیسات فاضلاب در شهر هستیم.

 

سایت نمایشگاه بین المللی قم/ به گزارش پایگاه خبری حمیت نیوز به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، مهندس حسن بختیاری در جلسه‌ای که با حضور سردار شاهچراغی استاندار قم به منظور بررسی و مشکلات صنعت آب و فاضلاب قم برگزار شد به ارائه گزارشی از وضعیت آب و فاضلاب استان پرداخت و گفت: در حال حاضر 100 درصد جمعیت شهری استان و 96 درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش شبکه و تأسیسات آب قرار دارند.


وی با بیان اینکه در حال حاضر در زمینه تخصیص آب از سدکوچری و مصرف آب در استان به نقطه سربه‌سر رسیدیم، ابراز داشت: اگر تخصیص به استان از سد کوچری افزایش نیابد بالاجبار با افزایش برداشت از منابع زیرزمینی شاهد افت کیفی آب از نظر شوری خواهیم بود.


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به وجود بیش از 400 کیلومتر شبکه فرسوده آب در استان و عدم تکافوی اعتبارات جهت اصلاح آن خاطرنشان کرد: این موضوع به ویژه در روستاها شرایط نامساعدی را ایجاد کرده به طوری که در برخی از روستاها با 80 درصد هدررفت آب مواجه و  برای اصلاح و شبکه و کاهش هدررفت نیازمند اعتبارات کافی هستیم.


وی خواستار تعیین تکلیف مدیریت دوگانه در خطوط انتقال و  تصفیه‌خانه‌های آب قم شد و مدیریت یکپارچه را در کاهش هزینه‌های تولید آب و انتقال آب مؤثر دانست.


مهندس بختیاری عمر بالای خط انتقال قدیمی آب سد 15 خرداد را یکی از چالش اصلی تأمین آب استان دانست و اظهار داشت: این خط نیازمند تعمیرات اساسی و جزو برنامه‌های اصلی شرکت آب و فاضلاب پس از تعطیلات نوروزی است زیرا هر اتفاقی که بر روی خط ایجاد شود منجر به قطع آب شهر خواهد شد.


وی بهره‌برداری و نگهداری تأسیسات فاضلاب را جزو دغدغه‌های آبفا دانست و اذعان داشت: هر چند تلاش می‌کنیم از منابع داخلی برای جلوگیری از مشکلات بهره ببریم اما مجموعه استان باید شرکت آب و فاضلاب را در این زمینه کمک کند.


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به قرارگیری مخازن سالاریه بر روی گسل زلزله تأکید کرد: بر همین اساس نیاز اساسی به 120هزار مترمکعب مخزن داریم که در این زمینه نیز نیازمند تخصیص اعتبارات هستیم.


وی در ادامه با اشاره به وضعیت موجود شبکه و تأسیسات فاضلاب، با بیان اینکه در حال حاضر 41 درصد جمعیت شهری تحت پوشش شبکه جمع‌آوری فاضلاب دارد، یادآور شد: سالانه 30 میلیون مترمکعب پساب در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب تولید می‌شود.


مهندس بختیاری بر لزوم استفاده از صنعت و فضای سبز از پساب به جای آب شرب تأکید کرد و گفت: سیاست‌گذاری‌های استان باید محدودیت استفاده از آب شرب را برای صنعت ایجاد کند تا علاقه‌مندی به استفاده از پساب برای این مجموعه‌ها ایجاد شود.


وی همچنین با اشاره به مشکلات جمع‌آوری فاضلاب پردیسان اظهار داشت: مجوز ماده 23 برای احداث تصفیه‌خانه فاضلاب پردیسان را دریافت کردیم که 50 درصد هزینه اجرای این تصفیه‌خانه با دولت است و برای مابقی آنکه حدود 300 میلیون تومان است نیازمند کمک از سوی سایر بخش‌های استان هستیم.


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم خواستار افزایش اعتبار از محل تبصره‌های ماده‌واحده و هزینه‌های زیرساخت با توجه به زیان ده بودن شرکت آب و فاضلاب و ابلاغ تعرفه‌های تکلیفی شد و خاطرنشان کرد: شرکت آب و فاضلاب امکان هزینه در پروژه‌های ساخت مخازن جدید آب، تصفیه‌خانه و خطوط انتقال فاضلاب را ندارد.


وی فرسودگی بالغ‌بر 300 کیلومتر شبکه‌های فاضلاب را نیز موردتوجه قرار داد و ابراز داشت: در صورت وقوع حادثه برای شبکه و خط انتقال مخاطرات زیست‌محیطی و اجتماعی ایجاد خواهد کرد و نیاز مبرم به تأمین اعتبار در این بخش است.


مهندس بختیاری در پایان تأکید کرد: به منظور احداث تصفیه خانه جدید، توسعه خط انتقال و دیگر زیرساخت‌های فاضلاب نیازمند 7 هزار میلیارد ریال اعتبار هستیم که امیدوارم با کمک مجموعه استان این اعتبار فراهم شود.

تاریخ: 1400/12/18
موضوع: اخبار قم
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی:

اخبار مرتبط

قدردانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از حضور تاریخی مردم قم در تشییع شهدا

به گزارش پورتال اطلاع رانی نمایشگاه های استان قم؛ شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان قم با صدور بیانیه‌ای از حضور بی نظیر و تاریخی مردم بصیر و قدرشناس قم در مراسم ...

شهیدان رئیسی و امیرعبداللهیان شهدای مسیر آزادی قدس هستند

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه های استان قم به نقل از تسنیم، مصلای قدس شهر مقدس قم که بارها میزبان آیت‌الله شهید رئیسی بوده است، شب گذشته میعادگاهی شده بود ...

مراسم بزرگداشت شهدای خدمت در حرم حضرت معصومه(س)

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه های استان قم به نقل از تسنیم؛ به مناسبت درگذشت شهادت گونه رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، امام جمعه تبریز، استاندار آذربایجان شرقی ...

طراحی سایت و پشتیبانی: رسانه پرداز