برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

سازمان سیما و منظر شهرداری قم تأسیس می‌شود/ نورپردازی بلوار پیامبراعظم(ص) با روشی نوین/ اجرای پنجمین “پویش درخت دوستی بنشانیم” در قم

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز و سرپرست سازمان زیباسازی شهرداری قم، شهرداری را پیشتاز در تشکیل سازمان سیما و منظر شهری در بین 4 کلان‌شهر ...
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز و سرپرست سازمان زیباسازی شهرداری قم، شهرداری را پیشتاز در تشکیل سازمان سیما و منظر شهری در بین 4 کلان‌شهر بزرگ دانست و گفت: ما تنها شهری در کشور هستیم که علاوه بر خرید وسایل بازی استاندارد، استاندارد نصب آن را نیز رعایت کرده و این استاندارد به‌صورت دوره‌ای تمدید می‌شود.

سایت نمایشگاه بین المللی قم/ به گزارش پایگاه خبری حمیت نیوز، پیام جوادیان امروز در نشست رسانه‌ای “پنجمین پویش درخت دوستی بنشانیم”، گزارشی از اقدامات سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم ارائه کرد و اظهار داشت: با توجه به ابلاغ وزارت کشور مبنی بر ادغام دو سازمان پارک‌ها و فضای سبز و زیباسازی، امیدواریم این اتفاق به‌زودی در کلان‌شهر قم نیز رقم خورده و سازمان جدید تأسیس شود.

وی از آغاز به کار سازمان جدید به نام سازمان سیما و منظر شهری شهرداری قم خبر داد و افزود: امیدواریم تا اردیبهشت ۱۴۰۱ بتوانیم در سازمان جدید شروع به کارکنیم، درحالی‌که اساسنامه سازمان به‌صورت کامل تدوین‌شده و طی هفته آینده در شورای اسلامی شهر قم بررسی و تصویب می‌شود و در صورت آغاز به کار در بین چهار کلان‌شهر مانند تهران و اصفهان پیشتاز خواهیم بود.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز و سرپرست سازمان زیباسازی شهرداری قم، یکی از اولویت‌های سازمان جدید را ایجاد حس طراوت و نشاط در شهر دانست و بیان کرد: شهر قم به‌عنوان شهر اهل‌بیت (ع) باید زیبا،‌ خرم و بانشاط طراحی‌شده و با توطئه‌هایی که باهدف قم ستیزی طراحی می‌شود مقابله کرد.

وی ابعاد پروژه قم ستیزی را موردتوجه قرارداد و تصریح کرد: در پروژه قم ستیزی بیشترین هجمه‌ها بر فضای سبز و کویری بودن قم بوده است، درحالی‌که این خشک‌سالی در همه کشور بوده و شاهد سبزی شهر تهران و اصفهان به‌عنوان همسایگان خود هستیم و وضعیت آب‌های زیرزمینی شهر اصفهان از قم بحرانی‌تر است.

جوادیان توسعه فضای سبز شهر قم را بر مبنای برنامه‌ای مشخص دانست و تأکید کرد: توسعه فضای سبز شهر قم بر مبنایی علمی و با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی شهر قم بوده و ما در کشور دومین شهری هستیم که از پساب برای آبیاری فضای سبز شهری استفاده می‌کنیم.

وی توسعه شهر را برای پذیرایی از زائران لازم و ضروری خواند و خاطرنشان کرد: تا امروز موانع زیادی برای عدم توسعه شهر ایجاد کرده‌اند اما نمی‌توانند موفق باشند،‌ شهرداری قم می‌خواهد شهر قم را به یک شهر شاد، و خرم تبدیل کرده تا در کنار حفظ شان و منزلت شهر قم، شرایط رفاهی و گردشگری زائران نیز مهیا باشد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز و سرپرست سازمان زیباسازی شهرداری قم، برنامه‌های سازمان سیما و منظر شهرداری قم را در آغاز کار موردبررسی قرارداد و گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما در سازمان جدید ایجاد نور و ارتقاء کیفیت بصری شهر در شب است و در کنار آن به آب‌نماها نیز توجه خواهد شد.

وی از برگزاری چهارمین جشنواره گنجشک‌های بهاری در بوستان علوی خبر داد و گفت: طرح‌های امسال از بین طرح‌های ۴۰ هنرمند از سراسر کشور انتخاب‌ شده و شهروندان می‌توانند با حضور در بوستان علوی شاهد اجرای نقاشی گنجشک‌های بهاری امسال باشند.

جوادیان از برگزاری همایش رونمایی از سردیس ۱۰ شهید نیز خبر داد و گفت: بعد از برگزاری همایش، سردیس‌ها در خیابان‌هایی که به نام این شهدا نام‌گذاری شده نصب‌شده و در گام بعدی نورپردازی ۷ و نیم کیلومتر بلوار پیامبر اعظم(ع) در دستور کار قرارگرفته و با روشی نوین نورپردازی خواهد شد.

وی در ادامه میزان استفاده از آب شرب را در آبیاری درختان و فضای سبز شهری تنها ۱۷ درصد اعلام و یادآور شد: در حال حاضر تنها ۲.۸ میلیون مترمربع از آب شرب در آبیاری درختان استفاده می‌شود و با توجه به تکمیل شبکه انتقال آب و استفاده از پساب توانسته‌ایم توسعه پایدار قضای سبز را در شهر رقم بزنیم.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم اختصاص حق‌آبه رودخانه قمرود را یکی از اتفاقات خوب در حوزه فضای سبز دانست و افزود: با پیگیری‌هایی که انجام شد توانستیم از سال ۹۹ این حق‌آبه را احیا کرده و بخشی از فضای سبز خود را این آب آبیاری کنیم.

وی در ادامه به تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت نیرو و کشور اشاره کرد و گفت: شهرداری‌ها در راستای جداسازی آب شرب از آب فضای سبز باید اقدام کند و وزارت نیرو نیز باید چاه‌های که بلااستفاده است را در اختیار شهرداری قرار دهد اما متأسفانه هنوز این تفاهم‌نامه محقق نشده است.

جوادیان تأکید کرد: تعدادی از چاه‌های که در اختیار وزارت نیرو است قابل‌استفاده به‌عنوان آب شرب نبوده و اگر این چاه‌ها در اختیار ما قرار بگیرد می‌توانید استفاده از آب شرب را به حداقل برسانیم، همچنین شهرداری برنامه‌های خود را در راستای استفاده از پساب ادامه خواهد داد.

وی استفاده از پساب را در فضای سبز شهری غیرمجاز دانست و تصریح کرد: طبق قوانین و مقررات اجازه استفاده از این آب را در داخل شهر نداریم اما در تصفیه‌خانه فوری و اضطراری پساب ۵ مرحله تصفیه‌شده و حتی کلرزنی می‌شود اما محیط‌زیست اجازه استفاده از آن را به ما نمی‌دهد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم سپس مساحت فضای سبز شهر قم را بیش از ۲۶ میلیون مترمربع اعلام کرد و گفت: سرانه فضای سبز شهر قم از سال ۹۴ که عددی برابر ۱۳ مترمربع به ازای هر نفر بوده به عدد ۲۰ و نیم مترمربع رسیده که نشان‌دهنده افزایش بیش از ۹ میلیون مترمربع فضای سبز در ۶ سال گذشته است.

وی عدم توسعه متوازن فضای سبز را موردتوجه قرارداد و گفت: عدم توسعه متوازن فضای سبز به علت کاربری و طرح تفصیلی بوده که با پیگیری انجام‌شده و مذاکراتی که با اداره املاک انجام‌ داده‌ایم امیدواریم بتوانیم بخشی از آن را جبران کنیم اما باید بپذیرم هزینه تملک و حواشی آن زیاد بوده و نیاز به کمک استان داریم.

جوادیان درآمد شهرداری را برای حفظ باغات کافی نداست و خاطرنشان کرد: پیشنهاد شهرداری به استان تشکیل بانک زمین است زیرا بخشی از باغات در حال از بین رفتن بوده و توافق بین صاحبان باغ و شهرداری به‌سختی انجام می‌شود و نیاز داریم استان هزینه‌ای را تحت عنوان بانک زمین به این کار اختصاص دهد.

وی تعداد پارک‌های ساخته‌شده در ۶ سال گذشته را نیز ۱۱۰ پارک عنوان کرد و ادامه داد: درختکاری در حاشیه معابر نیز بیش از ۵۳۰ هزار متر طول توسعه داشته که در قالب نهضت سبز معابر ۹۰ درصد خیابان‌ها سبز شده تا هم بتوانیم علاوه بر زیبایی تلطیف هوا و حفظ محیط‌زیست را داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم در پایان شهر قم را تنها شهر استاندارد در نصب و خرید وسایل بازی دانست و تأکید کرد: ما تنها شهری در کشور هستیم که علاوه بر خرید وسایل بازی استاندار، استاندار نصب آن را نیز رعایت کرده و این استاندارد به‌صورت دوره‌ای تمدید می‌شود.

وی عدم نصب تاپ در بوستان‌ها را موردتوجه قرارداد و گفت: اداره کل استاندارد هیچ تاب‌بازی استانداری را معرفی نکرده و در صورت نصب تاب به کل مجموعه بازی استاندارد تعلق نمی‌گیرد، در صورت کسب استاندارد توسط تولیدکننده‌ای در همه پارک‌ها تاب نصب خواهد شد.
تاریخ: 1400/12/16
موضوع: اخبار قم
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی:

اخبار مرتبط

قدردانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از حضور تاریخی مردم قم در تشییع شهدا

به گزارش پورتال اطلاع رانی نمایشگاه های استان قم؛ شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان قم با صدور بیانیه‌ای از حضور بی نظیر و تاریخی مردم بصیر و قدرشناس قم در مراسم ...

شهیدان رئیسی و امیرعبداللهیان شهدای مسیر آزادی قدس هستند

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه های استان قم به نقل از تسنیم، مصلای قدس شهر مقدس قم که بارها میزبان آیت‌الله شهید رئیسی بوده است، شب گذشته میعادگاهی شده بود ...

مراسم بزرگداشت شهدای خدمت در حرم حضرت معصومه(س)

به گزارش پورتال اطلاع رسانی نمایشگاه های استان قم به نقل از تسنیم؛ به مناسبت درگذشت شهادت گونه رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، امام جمعه تبریز، استاندار آذربایجان شرقی ...

طراحی سایت و پشتیبانی: رسانه پرداز